Μαθητικός Διαγωνισμός Φιλοσοφικού Δοκιμίου 2021

Έντυπο Γονικής Συναίνεσης    Κανονισμός Διαγωνισμού

ΕΓΚΡΙΣΗ ΤΟΥ 10ου ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟΥ ΔΟΚΙΜΙΟΥ 2020-2021

Αγαπητοί αγαπητές

Σας ευχόμαστε καλή χρονιά με υγεια

Για πρώτη φορά υπηρξε καθυστέρηση στην χορήγηση άδειας απο το Υπουργείο για την διεξαγωγή του 10ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Φιλοσοφικού Δοκιμίου , οπότε παρακαλούμε για την προσοχή σας στα παρακάτω:

Οι νέες ημερομηνίες διεξαγωγής του 10ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Φιλοσοφικού Δοκιμίου είναι

Προκριματική φάση: Σάββατο 27 Φεβρουαρίου και

Τελική φάση: Σάββατο 17 Απριλίου

Σημειώστε ότι φέτος και η προκριματική και η τελική φάση δεν θα διεξαχθούν ως είθισται με δια ζώσης παρουσία (σε εξεταστικά κέντρα η προκριματική και με τριών ημερών παραμονή στην Πάτρα η τελική) αλλά εξ αποστάσεως. Για λεπτομέρειες θα ενημερωθείτε την επόμενη εβδομάδα με σχετική εγκύκλιο.

Η διαδικασία έχει ως εξής:

Ø  οι μαθητές των λυκείων δηλώνουν στο σχολείο τους ότι θα συμμετάσχουν στον Διαγωνισμό.

Ø  Οι διευθυντές των λυκείων συγκεντρώνουν τα ονόματα και τις φόρμες συναίνεσης και τα αποστέλλουν στις κατά τόπους αρμόδιες δευτεροβάθμιες διευθύνσεις , έως τις 18 Φεβρουαρίου

Ø  Στη συνέχεια, οι δευτεροβάθμιες ορίζουν τα εξεταστικά κέντρα και τις εξεταστικές, οργανωτικές επιτροπές, ανάλογα με τον αριθμό συμμετοχών.

Όταν η διαδικασία ολοκληρωθεί, οι διευθύνσεις δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (ΔΔΕ) αποστέλλουν στο μειλ του διαγωνισμού τα στοιχεία

α) των εξεταστικών κέντρων δηλαδή email του σχολείου για να αποστείλουμε τα θέματα και τηλέφωνα,

β) των καθηγητών που συμμετέχουν στις επιτροπές και

γ) των συμμετεχόντων μαθητών.

Παρόλο που δεν θα παρευρεθούν μαθητές σε εξεταστικά κέντρα, αυτά πρέπει να οριστούν ώστε να στείλουμε τα θέματα και να υπάρχει ένα σημείο αναφοράς με την επιτροπή του διαγωνισμού τις ημέρες της εξέτασης

Μπορείτε να συμβουλεύστε την ιστοσελίδα του διαγωνισμού για νεότερα (https://contest.philosophy-upatras.gr/)

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση

εκ της οργανωτικής επιτροπής του διαγωνισμού